Ölçü Alma


Perde modeline karar vermeden önce uygulama alanında detaylı bir ölçüm yapmak gerekir.

     STOR VE ZEBRA PERDE ÖLÇÜ ALMA VİDEOYU İZLEYELİM

 

Ölçü Nasıl Alınır? 

AHŞAP JALUZİ ÜLÇÜSÜ NASIL ALINIR ?

Ahşap jaluzilerde pencerenin en ölçüsü pencere kenarlarının bitiminden itibaren 10'ar cm. taşırarak alınmalıdır. Pencerenin alt kenarında mermere veya denizliklere dokunmayacak şekilde 1-2 cm. kısa tutulmalıdır. Ahşap jaluzilerde montaj istenirse tavan veya duvardan yapılabileceği için boy ölçüleri alınırken dikkat edilecek husus, jaluzi perdeler yukarı doğru toplandığında yükseklik ölçüsünün oranına göre yaklaşık 25-50 cm. gibi bir birikme yapar. Bu birikme pencere kanatlarının açılması sırasında engel teşkil edebilir. Bu durum göz önünde bulundurularak kanatların açılıp örtülürken perdeye zarar vermeyecek şekilde perde ölçüsü alınmalı ve perde kanatların açılıp örtülmesine engel olmamalıdır.

 

İÇTEN İÇE ÖLÇÜ ALIMI-DIŞTAN DIŞA ÖLÇÜ ALIMI

DİKEY PERDE ÖLÇÜSÜ NASIL ALINMALIDIR ?

Dikey perdelerde ölçü almada en çok dikkat edilecek husus diğer perde çeşitlerinde olduğu gibi montaj yapılacak yerin gönyeli olup olmadığı kontrol edilmeli yükseklik ölçüsünde tavandan montaj yapılacak ise sağ ve sol ölçülerin birbirine eşit olmasına dikkat edilmelidir. Montaj yapılırken özellikle su terazisi kullanılmalı ve tavandan montaj yapıdığında perdenin yere olan etek mesafeleri sağdan ve soldan bakıldığında simetrik olmalır. Buna göre ölçü alınırken tavan veya duvardan yere kadar boy ölçüsünde perdenin etek yüksekliği yerde 5 cm yukarıda kalacak şekilde ölçü alınmalıdır. En ölçülerinde ise pencere veya kapının sağ ve sol kenarlarının bitiminden itibaren 15' er cm. taşırarak ölçü alınmalıdır.

KATLAMALI PERDE ÖLÇÜSÜ NASIL ALINMALI?

AHŞAP STOR ÜLÇÜSÜ NASIL ALINIR ?

Ahşap storlarda pencerenin en ölçüsü pencere kenarlarının bitiminden itibaren 10'ar cm. taşırarak alınmalıdır. Pencerenin alt kenarında mermere veya denizliklere dokunmayacak şekilde 1-2 cm. kısa tutulmalıdır. Ahşap storlarda montaj istenirse tavan veya duvardan yapılabileceği için boy ölçüleri alınırken dikkat edilecek husus, ahşap perdeler yukarı doğru toplandığında yükseklik ölçüsünün oranına göre yaklaşık 25-50 cm. gibi bir birikme yapacağından dikkatten kaçmamalıdır. Bu birikme katlamalı stilde olan ahşap storlarda 40-60 cm'yi bulur, pencere kanatlarının açılması sırasında engel teşkil edebilir. Bu durum göz önünde bulundurularak kanatların açılıp örtülürken perdeye zarar vermeyecek şekilde perde ölçüsü alınmalı ve perde kanatların açılıp örtülmesine engel olmamalıdır.

 

JALUZİ ÖLÇÜSÜ NASIL ALINMALI?

Jaluzi ölçüsü alınırken pencerelerin pozisyonuna göre tavandan veya duvardan monte edilebilecek şekilde ölçü alınabilir. Tavanda ölçü alırken metrenizi tavana dayadıktan sonra perdenin bitmesini istediğiniz yere kadar olan ölçü perdenizin boy ölçüsüdür. Soldan sağa ölçü alırken dikkat edeceğiniz husus perdenizin kapatacağı alan kadar metrenizi açmanız kafidir. Perdenin soldan sağa başlayıp bittiği yer sizin perdenizin en ölçüsüdür.

STOR PERDE ÜLÇÜSÜ NASIL ALINIR ?

Stor perdelerde pencerenin en ölçüsü pencere kenarlarının bitiminden itibaren 10'ar cm. taşırarak alınmalıdır. Pencerenin alt kenarında mermere veya denizliklere dokunmayacak şekilde 1-2 cm. kısa tutulmalıdır. Stor perdelerde montaj istenirse, montaj tavan veya duvardan yapılabileceği için boy ölçüleri alınırken dikkat edilecek husus, stor perdeler yukarı doğru toplandığında etek kısmında eğer işleme, dantel, oyma ve sutaşı uyğulanmış ise, yükseklik ölçüsünün oranına göre yaklaşık 25-50 cm. gibi bir birikme yapacağından dikkatten kaçmamalıdır. Aksi taktirde pencere kanatlarının açılması sırasında engel teşkil edebilir. Bu durum göz önünde bulundurularak kanatların açılıp örtülürken perdeye zarar vermeyecek şekilde perde ölçüsü alınmalı ve perde kanatların açılıp örtülmesine engel olmamalıdır.

 

Katlamalı perdelerde ölçü, eğer perde tavandan monte edilecek ise kullandığımız ölçü aletini tavana sabitleyip perdenin bitmesini istediğimiz yere kadar olan mesafe perdemizin boy ölçüsü olur. Katlamalı perdelerde kumaşlar genellikle 280-300 cm. enden boy yapıldığı için dilerseniz kumaşın tamamı boy ölçüsüne kullanılıp fazlalığı perdenin üzerinde kat kat bir görüntü sergileyerek estetik bir duruş sağlar. Dilerseniz perde ölçüsü, perde tam olarak açıldığında ölçü aldığınız yere kadar olabilir bu sizin tercihinize bağlıdır. Katlamalı perdede en ölçüsü soldan sağa doğru ölçü aletinizi açtığınızda perdenin örtmesini istediğiniz alan kadar yeri ölçmeniz yeterli olur. Katlamalı perdelerde kumaş alımı yaparken dikiş payları mutlaka alınacak kumaş miktarına eklenmelidir. Ortalama olarak bir katlamalı perdeye 25 cm. kumaş ekstra olarak eklenir. 

TÜL PERDE ÖLÇÜSÜ NASIL ALINMALIDIR?

Tül perde ölçüsü perdenin yapılacağı mekanın durumuna göre belirlenir. Salon perdeleri genel olarak geniş tutulur ve duvardan duvara ölçü tercih edilebilir. Düz klasik tarzda tül perde ölçüsü duvardan duvara alınabilir veya pencerelerin bitiminden 25 er cm. taşabilir. Boy ölçüsü tavandan yere genel tercih olarak yerden 4-5 cm. yukarda tutulur. Tül perdelik kumaş alırken büzgü tercihine göre 1'e 2,5 istendiğinde alınan en ölçüsünün 2,5 katı kadar tül alınmalıdır. Eğer 1'e 3 büzgü istenirse alınan en ölçüsünün 3 katı miktarda tül almak gerekir ve buna dikiş payı olarak 25 cm. ilave edilmelidir.